Makaleler

Makaleler

Kick Boks Sporu'nun Faydaları Nelerdir.

Dayanaklılık,Kuvvet,Esneklik,Güç,Sürat,Koordinasyon,Çeviklik,Savunma Sanatları ile denge ve hassasiyet birleşimi olarak bir konseptir.Zayıflamanın ve iyi bir vucüt görünümü açısından proğramlı yapılan bir aktivitedir. Kick Boks artık hemen hemen pek çok spor merkezinde ve spor salonunda uygulanan bir ders oldu. Eskiden sadece Kick Boks salonlarında uygulanan ve çoğunlukla erkeklerin rağbet gösterdiği bir branşken, günümüzde hem bayanlarında tercih etmeye başladığı bir spor hemde yaygınlaşmaya başlayan yeni bir akım oldu.

Hemen hemen her kesimi etkisi altına alan Kick Boks acaba bu bağımlılığı nasıl sağlıyor ve insanlar akın halinde neden Kick Boks yapmaya gidiyorlar. Kuşkusuz hangi spor dalını uygularsak uygulayalım, faydalı olacaktır. Ama insanları bu denli kendine bağlayan bu spor dalının faydalarını bizlerde merak ettik.
Kick Boks'un Faydaları:
- Tüm vücut kaslarını çalıştırır.
- Aerobik özelliği yüksektir ve yüksek kalori harcatır.
- Stres attırır. Günün stresinden kurtulmak için birebir bir özelliğe sahiptir.
- Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el - göz - ayak koodinasyonunu ve uyumunu geliştirir.
- Endorfin hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kişi efor sarfederken mutlu olur
- El bileklerinize ve ayak bileklerinize ekstra ağırlık takarak uygulama şansınız var. Bu tip bir antrenmanda, hem kardiyo hemde güç çalışması yapabilirsiniz.
- Efor sarfederken, kalp atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hemde yüksek oranda terleme meydana gelir. Bununla birlikte vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.
- Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Bu sayede, ne zaman atak yapılması gerektiği ve nasıl defans yapılacağını geliştirebilirsiniz.