Makaleler

Makaleler

BESYO Hazırlık Süreci Nasıl Olmalıdır? (YGS’ye KADAR)

Bu süreci YGS öncesi ve YGS sonrası olarak 2’ye ayırabiliriz. YGS’den önceki süreçte olduğumuz için bu süreçte aslolan amaç kesinlikle YGS hazırlığıdır. Her ne kadar BESYO’da çoğu okul yetenek sınavıyla alıyor olsa da YGS’nin etkisi bazı okullarda çok daha fazla olmakla beraber en az %22’dir. YGS hazırlanırken öğrenciler hem rahatlamak, stres atmak amacıyla hem de YGS’den sonraki sürece vücudu hazırlamak adına antrenman yapmalıdırlar. Bu antrenmanlar uzun süren düşük tempolu koşular şeklinde olmalıdır. Aerobik dayanıklılığı geliştiren bu çalışma aynı zamanda bacaklarınızın güçlenmesini de sağlayacak bu koşular biraz eğimli ormanlık alanda yapılırsa çok daha faydalı olur. Eğimi koşmak bacaklara çok faydalıdır. Tabi asıl amaç YGS’den sonrasına hazırlanmak ve stres atmak bu kapsamda fazla yüklenmek doğru olmaz.

Sporcu olan bir kişi için YGS’den sonra yetenek sınavına kadar olan 4 aylık süre yeter mi tartışılır. Branştan branşa değişir ve gireceği okula göre değişir. Hiç çalışmadan da kazanabilir. Örneğin; Türkiye’de orta düzey yüzücü olan birisi 230 puan ve 70-80 diploma puanıyla rahatlıkla Edirne Trakya Üniversitesini yüzme branşından sınava girerek kazanabilir ama her şeyi garantiye almak en doğrusudur. Garantiye almak içinde bu süreçte aerobik koşularla beraber YGS’ye güzelce hazırlanmak gerekmektedir. Aerobik koşulara 20 dakika ile düşük tempoda başlayıp 1 dakika 2 dakika arttırarak yavaş yavaş vücudu adapte ederek 40 dakikaya kadar çıkarak başlanılabilir. 40 dakikadan sonra ki aşama ise 20 dakika biraz daha yüksek şiddetle koşuyla aynı şekilde arttırarak 40 dakikaya kadar çıkarak devam edilebilir.
En büyük yanılgı “ben direk 40 dakikayı çıkarabilirim.” yanılgısıdır. İlerleyen süreçlerde bunun sıkıntısını yaşayabilirsiniz. En sağlıklısı bölgenizde bulunan kaliteli kursta hazırlanmaktır. Eğer ki kurs sizi daha bu süreçte salon antrenmanlarında sadece koordinasyon çalıştırıyorsa sıkıntı vardır. Lütfen kursunuzu seçerken özen gösteriniz. Zira 1 yılınız boşa gidebilir.